На 15.05 2026 г. ОУ „Васил Левски“, с. Тихомир приключи изпълнението на проект   BG-RRP-1.015-1235 „Изграждане на училищна STEM среда'' финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU BG-RRP-1.015 - „Училищна STEM среда" и откри своя нов STEM център.

STEM средата е учебна среда, която интегрира науката, технологията, инженерството и математиката в интердисциплинарен и приложен метод. STEM подходите в съвремието съчетават знания и методики, чрез които по естествен и лесен начин се достига до учениците. Целта е да се повиши интереса и постиженията на учениците в тези области, да развие техните компетентности, творчество и иновации.

В STEM средата са обособени зони „Математика и информатика“, „Природни науки“, както и ВОСКС (високотехнологични оборудвани свързани класни стаи). Предвидено е в учебното пространство да има мобилна лаборатория по природни науки. За най-малките има обособена зона с възможности за приложна работа и условия за разработка на приложения, визуални продукти и учебни роботи. Оборудването е по направления „Природни науки“ и „Математика и Информатика“. То включва практически лаборатории и оборудване по Химия и ООС (химически реактиви, лабораторни съдове и др.), комплект по биология, цифров микроскоп, табла и комплекти по физика, телескоп, техническо оборудване - лаптопи, интерактивен дисплей, табла, модели на геометрични фигури, 3D принтери, 3D скенер, 3D очила, графични таблети, широкоъгълна конферентна камера,  малък комплект с робот, конструктори и други комплекти по роботика.  Модерното обзавеждане и подходящите архитектурни решения на учебните пространства създават функционална, безопасна и стимулираща среда за сътрудничество, изследване и креативност. Технологичното оборудване на Центъра е подбрано по начин, по който да се обезпечат конкретните нужди и приоритети на училището за STEM базираното обучение в сферата на природните науки, математиката и информатиката, а именно: дигитални компетенции, математическа и научна грамотност, творческо и иновативно мислене, комуникативни умения, работа в екип и др.

Физическата и образователна среда в STEM центъра са изцяло съобразени с възрастта на децата и с учебното съдържание, изучавано в училището.                                                

STEM центърът е изграден в две направления "Природни науки" и „Математика и информатика“ като ще обхване следните 6 учебни предмета:

- Химия и опазване на околната среда

- Биология и здравно образование

- Физика и астрономия

- Математика

- Човекът и природата

- Компютърно моделиране и информационни технологии

Чрез STEM обучението децата успяват да разберат взаимовръзката между различните науки и технологии и успяват да открият приложението им в реалния свят. STEM ги насърчава да експериментират, да правят грешки и да се учат от собствен опит, за да постигнат правилни резултати, вместо да разчитат на това, което се казва в учебника. Критичното мислене, логическият анализ, проучването и обучението, базирано на проекти, са ключовите камъни в STEM образованието. Този подход засилва любопитството на децата, правейки учебния процес забавен, подходящ и лесен.

В изградените пространства на STEM центъра се обучават всички ученици от 1 - 7 клас . Освен STEM центъра са оборудвани 3 високотехнологични класни стаи (ВОСКС) по една на всеки етаж в училището.

На церемонията по откриването на новоизградения център присъстваха: началникът на Регионално управление по образованието Ангелина Костова, кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман, представителя на „ЕВРОКЛАС- КОНСУЛТ“- гр. Пловдив – Румен Баланджиев, директори на образователни институции в община Кирково, кметове по населени места- с. Тихомир, с. Кукуряк, с. Малкоч, с. Кран, както и членове на Обществения съвет и Училищното настоятелство.                                                                                                                                                                                                   

Реализираният проект е с инвестиция по Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, финансиран от Европейския съюз – NextGenerationEU на обща стойност 92 373,66 € /180 667,18 лв./, стартиран през 2024 година от екипа: директора Валентин Узунов, учители, ученици, родители и партньори.                              

Официалните гости прерязаха лентата и посетиха оборудваните кабинети, където наблюдаваха с интерес демонстрациите на възпитаниците на училището. Те останаха впечатлени от възможностите, които предлага СТЕМ центърът за развитието на креативното мислене и прилагане на практика на модерното образование, насочено към младите хора.

С реализирането на този проект ОУ „Васил Левски“, с. Тихомир затвърждава своята роля като модерно училище, ориентирано към бъдещето и успеха на своите възпитаници. 

 

 

 
 
 
 

  ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ 

"ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

с. Тихомир, общ. Кирково, обл. Кърджали

СТАРТИРА ВАЖЕН ПРОЕКТ - връзка